Guetzli Nedir?

Guetzli Nedir?


Guetzli Nedir?

Google, yakınlarda duyurduğu yeni açık kaynaklı JPEG kodlayıcıdan oldukça umutlu. Bilgilerini okuduktan sonra eminiz siz de aynı şeyleri düşüneceksiniz. Guetzli, halihazırda kullanımda olan metodlardan % 35 daha küçük dosya boyutları olan yüksek kaliteli JPEG görseller oluşturabilen yeni bir açık kaynak algoritmasıdır.

Pratik açıdan bakıldığında Guetzli, yeni bir özellik eklemek zorunda kalmadan daha küçük PNG gibi dosyalar üreten  algoritmalara  benzemektedir. RNN tabanlı görüntü sıkıştırma, RAISR ve WebP’de kullanılan tekniklerden farklıdır. Bu tip uzun işlemlerin aksine Guetzli çok daha basit yoldan etkili çözümler üretebilecek. JPEG görüntülerin görsel kalitesi, çok aşamalı sıkıştırma işlemiyle doğrudan ilişkilidir, bunlar renk uzayı dönüşümü, ayrık kosinüs dönüşümü ve nicelemelerdir. Ek olarak Guetzli daha küçük resim dosyası boyutları oluştururken, mevcut yöntemlere göre ağır basan bir kalite dönüşümüne sahiptir.

Guetzli kaliteden ödün vermeden daha küçük resim dosyası boyutları üretirken, ek olarak, sıkıştırılmış görüntü dosya boyutlarının sabit tutulduğu deneylerde, gerçek kullanıcıların, libjpeg dosyaları aynı boyutta olduğunda bile, Guetzli’nin libjpeg görüntüleri üzerinde üretilen resimleri sürekli tercih ettiği görülmektedir.

Google Guetzli ile web yöneticileri ve grafik tasarımcıların, kendi fotoğraf içeriğine bu özelliği uygulayacağını, kullanıcıların yavaş olan web sitelerinde daha hızlı gezinebileceğini  ve görüntülerin daha pürüzsüz hale geleceğini öngörmektedirler.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1831 1,244