Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın Yolları

Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın Yolları


Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın 7 Yolu

İyi bir gece uykusu gözaltı morluklarını yok etmiyor.

Aynada kendinizle göz göze geliyorsunuz ve gözaltlarınız mosmor. New Yorklu bir dermatolojist olan Charlotte Clark gözaltı morluklarının gözleri bir kaç saat kapalı tutmakla geçebilecek bir şey olmadığını söylüyor.

Göz Altlarımız Neden Morarır?

Genetik en büyük neden. Eğer genetik olarak gözünüzün altındaki deri inceyse uykusuzluğun sebep olduğu kan yığılmaları daha belirgin görülebilecektir. Bu kan birikmeleri hassas kılcal damarları çatlatarak kan sızdırmalarına sebep olur. Bu akıntı da gözlerimizin altındaki morluğu yaratan şeydir.

Yaş da bir başka faktördür.

Cilt zamanla kollajen kaybeder ve incelir, böylece damarlar daha belirgin bir şekilde görünür. Güneşlenmek kollajen kaybına yol açar ve cilt üzerinde beneklenmelere sebep olur.

Mevsimsel alerji de bir başka faktördür. Bostonlu bir dermatolojist olan Ranella Hirsch: “Mevsimsel alerji vücuttaki histamin salınımını arttırır ve damarları genişleterek şişkinliklere sebep olur” diyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer göz altı morluklarınız damarlarınızla ilgili bir durum sonucu oluşuyorsa, gece başınızın altına fazladan bir yastık daha koyun. Bu o bölgedeki kan dolaşımını yavaşlatacak ve göz altı halkası oluşumunu geciktirecektir. Sabahları gözünüze beş dakika boyunca soğuk kompres uygulamak damarlarınızı daraltır diyor Prof. Jeanette Graf. Kafein içeren (Lancôme Rénergie Lift Multi-Action Eye Cream’i deneyin $72, sephora.com[1]) göz kremlerini kullanabilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz de Arnika özlü kremler. Bu kremler gözaltı morluklarınız üzerinde anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Yeşil çay özlü kremler de gözaltı morluklarınızı azaltmada size oldukça yardımcı olacaktır.(Replenix All-trans-Retinol Göz Onarıcı Krem’i deneyin $75, dermstore.com[2]).

Alerji kaynaklı morluklar için reçetesiz satılan antihistaminikleri denemeyi düşünebilirsiniz.

Ve son olarak, morluklarınız ince derinizden kaynaklanıyorsa, kollajen kremlerini deneyin. Hirsch “Benim favorilerimden biri retinol” diyor. Retinol, kollajen üretimini hızlandırıyor. (Bu ürünü deneyebilirsiniz ROC Multi-Correxion 5’i 1 arada Göz Kremi, $23 walmart.com[3]).

Gözaltı halkalarınızı çabucak gidermek için bir göz kremi sürün ve kuruyana kadar birkaç dakika bekleyin. Daha sonra cildinizin rengiyle yakın tonda bir kapatıcı sürün. Pudrayla da en üst katmanı yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 1,869