George Orwell Kitapları Kısa Özetleri

George Orwell Kitapları Kısa Özetleri


George Orwell Kitapları Kısa Özetleri

George Orwell-Hayvan Çiftliği (Kısa Özeti)

İngiltere’de bir çiftlikte hayvanlar isyan çıkarır. Bu isyanı Yaşlı domuz planlar. Çiftlik sahibinin zalim yönetimi hayvanları bunalttığı için onu göndermek isterler. Toplantıda planı anlatır. 3 gün sonra öldürülür fakat diğer hayvanların ufkunu açmıştır. Çiftlik sahibini uzaklaştırırlar. Yönetim 2 domuza geçer. Biri şişman otoriter Napolyon diğeri akıllı Snowball’dır. Çiftliğin adı “Hayvan Çiftliği” olarak değiştirilir ve 7 tane kural koyulur. Bunlar; 1. İki ayak üzerinde yürüyen herkesi düşmanın bileceksin 2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dostun bileceksin 3. Hiç bir hayvan giysi giymeyecek 4. Yatakta yatmayacak 5. İçki içmeyecek 6. Hiç bir hayvan bir diğerini öldürmeyecek 7. Bütün hayvanlar eşittir. Kurallara uyulur. 2 yönetici domuz birbirini çekemez ve zamanla birbirinden uzaklaşırlar. Akıllı olan bir yel değirmeni yapılması gerektiğini savunur. Şişman domuz tarafından çiftlikten sürülür. Şişman domuz yel değirmenini yaptırır. Diğer hayvanların gözünü boyamıştır. Zamanla tüm hayvanların eşitliği ilkesi ortadan kalkar. Domuzlar yasak olmasına rağmen yatakta yatmaktadır. Kuralları kendilerine çevirirler. Kış ayı gelir çiftlikte kıtlık başlar. Şişman domuz gelen ziyaretçilere erzaklarının olduğunu söylüyor fakat aslında erzak bitme noktasına gelmiştir. Tavuklara kuluçkayı yasaklıyor. Yumurtaların satılacağını söylüyor. Karşı çıakn tavuklar öldürülüyor. Bu ölümlerle beraber bir kural daha çiğnenmiş oluyor. Çiftliğe saldırı oluyor. Yel değirmeni kullanılamaz hale geliyor. Hayvanlar zafer kazanıyor ve bunun şişman domuz sayesinde olduğuna inanıyorlar.  Bir gün şişman domuz tüm kuralları değiştiriyor. Arpaların sadece domuzlara verileceğini, domuzların hiç iş yapmayacağını, domuzların sadece yönetimde olacağını, diğer hayvanların pazarda dahil çalışmak zorunda olduklarını, çalışmayanlara yemek yarıya ineceğini söylüyor böylece tüm kurallar çiğnenmiş oluyor. Kuralların yazılı olduğu duvara gelip bakıyor bütün hayvanlar diğer kurallar kalkmış tek kural kalmıştır oda “Bütün hayvanlar eşittir fakat bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”

George Orwell-1984 (Kısa Özeti)

Kitap hayal ürünü olan bir dünyayı ve buradaki yaşamı anlatır. Burada tek parti dönemi vardır ve düşünmek yasaktır. Parti ne derse odur. Mantıken yanlış olan bir şeye parti doğru derse halkta doğru demek zorundadır. Buna karşı çıkanlar cezalandırılır beyinleri yıkanırdı. Düşünce polisi her zaman halkı kontrol eder ve olağan dışı bir durumun olmaması için çalışırdı. Winston her zamanki rutin hayatına devam ederken eve geldiği vakit düşüncelerini bir yere yazardı. Bu yaptığı suçtu çünkü düşünmek yasaktı. Ona söyleneni yapmak zorundaydı. Winston duygularına hakim olamaz ve yazamaya devam eder. Julia adında bir kız ile tanışır. Kız erkek ilişkisi yasaktır ama onlar aşklarını gizli gizli yürütürler. Her fırsatta buluşurlar birlikte olurlar. Fakat bir gün yakalanırlar. Direk ölüm yerine beyin yıkama cezası alır. Winston’a 4 parmak gösterirler ve bunun kaç olduğunu sorarlar. Winston 4 der ama işkenceden kurtulamaz. Her seferinde aynı şeyler olur. Winston zamanla bunun aklının bir oyunu olduğunu düşünür. Başka sayılar söyler ama yine işkenceden kurtulamaz. En sonunda hiç bir şey bilmediğini söyler ve diğer aşamaya geçilir. Winston artık aklını yitirmiş ve beyni yıkanmıştır. Artık oda partidendir ve parti için çalışır. Yaşadıklarını, duygularını, aşkını, özlemini kısacası tüm düşündüklerini unutur. Beyninden çıkmıştır ama kalbinde hala eski düşüncelerini barındırır.

George Orwell-Papazın Kızı (Kısa Özeti)

Dorothy fedakar, çalışkan, hesabını bilen iyi bir aile kızıdır. Tüm vaktini babasının ve kilisenin ilerine ayırır. O kadar meşguldür ki kafasını kaldırıp aynaya bakmaya dahi zamanı yoktur. Tüm kasaba bu çalışkan kızı sever sayar. Dorothy annesizdir. Annesi onları terk edeli uzun zaman olmuştur. Dorothy’nin meşguliyetinden kasaba habersizdir. Esnaflara borcu da çoğalmıştır. İnancı her şeyin üstündedir. Aklından kötü bir düşünce geçirmeye kalksa kendi kendine toplu iğne batırır ve kötü düşünceyi uzaklaştırırdı. Herkes inançlı bilir ancak komşusu Warburton onun şartlar gereği böyle davrandığını düşünürdü. Komşusu ortalığa bir dedi kodu yayar. Bu olaydan önce de Dorothy hafızasını yitirir. Bambaşka bir şehirde kendisi bulur. Buradaki evsizlerle tanışır. Zamanla bu evsizlerden kimse kalmaz Nobby dışında. Nobby ile Dorothy iyi anlaşırlar ancak Nobby hırsızlık yapar ve hapse düşer. Dorothy’nin hafızası geri gelir. Dorothy babasına bir mektup yazar ve başından geçenleri anlatır. Kasaba halkı onun sevgilisi ile kaçtığı dedikoduları yaymıştır. Bir kuzeni Doroth’yi arar bulur ve bir okulda öğretmen olarak çalıştırmaya başlar. Sokaklarda öylece dolaşır babasından bir haber bekler. Öğretmenliğinde de sıkıntılar çeker. Müdire paragöz bir kadındır ve onun için önemli olan tek şey zengin velilerin istekleridir. Bir süre sonra işten ayrılır. Komşusu Warburton onu geri götürmek için yanına gelir. Kasabada dedikodular artık bitmiş ve herkes Dorothy’nin suçsuz olduğuna inanmıştır. Dorthy yeni hayatına devam ederken inançsız biri haline gelir.

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yorumlar
1771 1,698