Dünyanın En Eski Fosili Ve Dünyanın Yaşı

Dünyanın En Eski Fosili Ve Dünyanın Yaşı


Dünyanın En Eski Fosili Ve Dünyanın Yaşı

Dünya üzerindeki yaşamın tam olarak nereden geldiğini nasıl oluştuğu hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Tam olarak bilinmemektedir. Sadece varsayımlara inanarak dünyanın yaşını ve yaşamın nasıl başladığını hesaplayabiliyoruz. Denizin derinliklerinde bulunan kanıtlar dünyanın yaşı hakkında bizlere kısmi bilgiler verebiliyor.

Araştırmacılar eski kayalar üzerinde bulunan fosillerden ve derinliklerden elde ettiği bilgiler ışığında dünyanın yaşının 3.7 milyar olduğunu ortaya koyuyorlar. Deniz altında bulunan hidrotermal kaynaklardan çıkan ipliksi yapılarda maddeler kayaların üzerinde kalarak dünyanın yaşı hakkında da ipuçları sunuyor. Kuzey Kanada da incelenen taşlar ise dünyanın yaşının 3.7 ile 4.3 milyar olarak tarihleniyor.

Kaynak Olarak Deniz Tabanı Ve Volkanik Hareketler

Günümüzde hala faal olan volkanik dağlar da inceleme altına alınan yerlerden birisidir. Antik çağlarda volkanik dağlarda lavla beraber çıkan çeşitli maddeler katılaştığında yapıştığı taşlar üzerinde kalıntı bırakmışlar ve bu kalıntılar lav fosili şeklinde adlandırılmışlar. Bu lav fosillerinin yaşı tahminen 4.1 milyar olarak hesaplanmıştır. Yine aynı şekilde günümüzde çok derin çukurlarda sıcak su kaynakları büyük kayaçların altından söktükleri maddeleri, mineralleri tüpler aracılığı ile dışarı atmaktadır. Hatta deniz altındaki bazı canlılar bu mineraller sayesinde hayatta kalmaktadır. Küçük mikroorganizmalar deniz tabanında sert yüzeylere tutunarak yaşamışlar ve bulundukları yerlerde fosilleşmişlerdir. Bu mikroorganizmaların yaklaşık 4 milyar yıl önce yüzeye çıktıkları düşünülüyor.

Dünya İlk Zamanlarda Yaşama Müsait Değildi

Erken dönemde dünyada büyük tektonik hareketler, çok sık rastlanan ve geniş bir alanı etkileyen volkanik olaylar ve doğal olaylar dünyayı yaşama elverişsiz kılıyordu. Burada küçük mikroorganizmalar daha çok yaşayabiliyorlardı. Diğer araştırmacılar  3.7 milyar yaşında kayaçlar bulmuşlardır. Bu kayaçlar Grönland’da oluşmuştur. Hala araştırmalar devam etmektedir ve her araştırma sonucu dünya biraz daha yaşlanmaktadır. 3.7 milyar ile başlayan hikayenin devamı 4.5 milyara kadar gitmektedir yani dünyanın bir yaşı olması gerekiyorsa bu kabaca 4.5 milyar yıldır.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1621 1,532