Dünyadaki En Ölümcül Örümcek Gerçekte Hangisi?

Dünyadaki En Ölümcül Örümcek Gerçekte Hangisi?


Dünyadaki En Ölümcül Örümcek Gerçekte Hangisi?

Gazetecilerin araknofobiye bir kez daha ilgi duyması Ebola virüsünün ve terörün korkutuculuğunu kaybettiğine işaret ediyor. Geçenlerde “Eve servis edilen muz demetinin altından Brezilyalı gezici örümcek çıktı” şeklinde bir manşet yayınlandı.

Örümcek ısırıklarını karşılaştırmak elmayla armudu karşılaştırmaya benziyor. Her örümceğin ısırığı farklı etkiler gösteriyor. Tarihteki ısırıklara bakmak örümcek ısırıklarını en objektif karşılaştırma yöntemi olacağa benziyor.

en-olumcul-orumcek-turleri

Gezici örümcekler olan Phoneutria türü en çok ısırıkla anılan tür olarak biliniyor. Peki bu örümcekler gerçekten o kadar zehirli mi?

2000 yılında yapılan bir çalışma özellikle Brezilya’nın doğu kıyılarında yaşayan P. nigriventer P. keyserlingi olmak üzere Phoneutria türüne ait 422 ayrı ısırığı tanımlıyor. Isırılan iki çocuktan biri ağır yaralı olarak kurtuluyor. Diğeri ne yazık ki hayatını kaybediyor.

Bilinen zehirli tüm örümcekler arasında en zehirlisi Avustralya’da yaşayan, Atrax ve Hadronyche türündeki huni yuvalı örümcekler olarak biliniyor. Bu örümceklerin zehri küçük bir çocuğu dakikalar içinde öldürebilirken bir yetişkini 24 saat içinde öldürüyor. Avustralya’da antidotunun geliştirilmesinden bu yana bu örümcek yüzünden ölen kimse bulunmuyor.

en-olumcul-orumcek-turleri-2

Latrodectus türünden karadul örümceği ısırığı öldürmüyor fakat hasta edebiliyor. 20. yüzyılın başlarında henüz antidotu geliştirilmemiş olan karadul zehri, derinin ince ve damarın belli olan kısımlarından girip birçok insanın hayatına mal olmuştu.

Loxosceles türüne ait kahverengi keşiş örümcekleri zehrinin vücut üzerindeki hasarlarıyla ünlüdür. Fakat Phoneutria türü kadar zehirli değildir. Isırığı genelde küçük sorunlara yol açar. Isırılanların yaklaşık %10’unda deri dökülmesine rastlanıyor. Kahverengi keşiş örümceği ısırığı genelde ayakta tedavi edilebiliyor. Isırılanların %1’inde belirtiler ölüme kadar gidebiliyor. Özellikle çocuklar bu zehre 12 ila 30 saat dayanabiliyorlar.

Medya toplumu örümceklerle korkutmayı her ne kadar sevse de, örümcekler çoğumuz için araba kullanmaktan daha az tehlikeli görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
871 0,873