Dostoyevski Kitapları Kısa Özetleri

Dostoyevski Kitapları Kısa Özetleri


Dostoyevski Kitapları Kısa Özetleri

Dostoyevski-Yeraltından Notlar (Kısa Özeti)

Kapıların hepsini dış dünyaya kapatmış bir kişiliktir kahramanımız. Kaplumbağanın kabuğuna çekilmesi gibi elini ayağını her şeyden çeker. İnsanlarla konuşmayı sevmez hatta onlardan tiksinir kendinden de tiksinir. Kahramanın değimi ile yeraltı’na sığınmıştır. Yeraltından kastı ise içine kapanmaktır. Kişisel düşünceleri, kimi zaman kızgınlığı, umutsuzlukları, isyankar tavırları ve hayal kırıklığı içinde yaşamına devam etmektedir. Aslında içten içe yanar. Öfke haddinden fazladır içinde. Kızgındır çünkü toplumun dışındadır. Toplumun içine girmek istemez çünkü kendini diğerlerinden daha zeki görür. Kendini zeki gördüğü gibi bazı zamanlar ise yerdeki böcekten daha değersiz hisseder kendini. Kimi zamanda kendini hasta diye tanımlar. İnsan kendisine bahşedilen her ne var ise yinede şükretmeyi bilmez bir anlamda nankördür. Dünya çıkar üzerine kuruludur. Çıkarlar hep ön plandadır. Bazende kendi bildiğini okuma özelliği çıkarların önüne geçere kahramanımıza göre. Okulda arkadaşları kahramanımızla alay eder hep. Bunu yine kendini diğerlerinden daha zeki olmasına bağlar. Kendini kitaplara verir. O kadar çok kitap okur ki en başata anlamlı gelen şeyler artık anlamsız gelmeye başlar. Meyhanenin yanından geçerken bir kavgaya şahit olur. Kavgaya karışmayı ister ama kendinde o cesareti bulamaz ve oradan ayrılır. Çıkarken biri omzuna çarpmıştır bunu gurur yapar ve sürekli düşünür. Arkadaşlarıyla zaman geçirmek ister ama her defasında hüsrana uğrar. Ortamlara uyum sağlayamamaktadır. Bir kızla tanışır ve aşık olur. Ama fevri hareketleri bu aşkın daha başlamadan bitmesine neden olur.

Dostoyevski-Karamazov Kardeşler (Kitap Özeti)

Pavloviç çapkın bir adamdır. İki karısı (İlk karısı ölüyor) ve 3 erkek çocuğu olan bir aile babasıdır. İlk karısından Dimitri adında bir oğlu oluyor. İkinci karısından ise İvan ve Alyoşa adında iki oğlu daha oluyor. Pavloviç zor bir adam olduğu için ilk karısı onu ter eder. İkinci karısı da acılara dayanamaz hayatını kaybeder. Pavloviç çapkın biri olduğundan gayri meşru bir çocuğu daha vardır. Bu çocuğun adı Pevel’dir. Pavel evde uşak olarak çalışır. Pavel sara hastasıdır aynı zamanda üvey kardeşi olan İvan’a hayrandır. Onun gibi olmak ister o hep örnek alır. Dimitri babası gibi çapkındır. Parası yoktur. İvan etrafına karşı sessiz, içine kapanık biridir. Alyoşa da dindar biridir ve bir kilisede papazlık yapar. Dimitri ile babası pek anlaşamaz. O bölgede Gruşenka adında cilveli bir kadın vardır ve tüm erkekler ona hayrandır. Hem Dimitri hem de babası bu kadına hayranlık duymakta ve çekişmeleri bu kadın yüzünden hiç bitmemektedir. Alyoşa gittiği bir cenaze töreninden rahatsız olur ve manastırı ter eder. Gruşenka’nın evine gider. Kadın baştan çıkarmaya kalkınca da kendini dışarı atar. Dimitri annesinden kalan mirası almak için babasının evine girer. Dimitri evden çıkarken uşak görür ve Dimitri’yi yakalyım derken düşer yaralanır. Dimitri Gruşenka’yı ve arkadaşlarını alır eğlenmeye gider. Mekana polisler gelir Dimitri göz altına alınır. Mahkemede tüm deliller onu gösterir ve suçlu bulunur. Dimitri haksız yere hapis yatar ve sürgüne gider.

Dostoyevski-Suç Ve Ceza (Kısa Özeti)

Raskolnikov başarılı bir öğrencidir. St. Petersburg da yaşar. Hukuk fakültesine devam ederken artık zorlanmaya başlar. İmkansızlıklar, hayat zorluğu ve fakirlik baş gösterir. Bu sebeplerden ötürü okulu bırakmak zorunda kalır. Yaşadığı hayat kendisine zarar vermeye başlar. Kendi içinde çelişkiye düşer. Mahallede bulunan bir tefeciye gider saatini satar. Aldığı para ile meyhaneye gider içmeye başlar. Etrafına baktığında kendisi gibi bir çok derdi olan insanları görür. Bu durum zoruna gitmektedir. Çünkü zengin ve fakir arasında uçurum vardır. Kirasını da ödeyemez iyice bunalıma girer. Bunalım ona o korkunç cinayeti işletecektir. Eline geçirdiği baltayı alır tefeci kadının yanına gider. Kadının kafasına baltayı vurur oracıkta öldürür. Tefeci kadının kız kardeşi de oraya gelir onu da öldürür. Bir miktar altını alır ve kaçar. Vicdan azabı onu iyice bitirir. Yataklara düşecek seviye gelir. Çok pişmanlık duyar fakat nafile iş işten geçmiştir. En yakın arkadaşı ona destek olur. Doktor getirir. İşlediği cinayetle birlikte birilerinin bu cinayeti gördüğü şüphesi aklından çıkmaz. Sürekli birilerinin takip ettiğini düşünür. Bu düşünce yiyip bitirir. En sonunda dayanamaz ve bir kadına her şeyi anlatır. Raskolnikov teslim olur ve hapse girer.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yorumlar
1751 3,133