DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? 2019 Güncel DNS Listesi

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? 2019 Güncel DNS Listesi


Dns Ayarları Nasıl Değişir? 2019 Güncel Ayarlar!

DNS ayarları nasıl değiştirilir diye merak ediyor veya değiştirmekte zorlanıyorsanız, tüm aradıklarınızı bu makalemizde bulabilirsiniz. Güncel DNS listesini ve DNS ayarlarını değiştirme yollarını sizler için bu rehberimizde bir araya getirdik. Tüm işletim sistemleri için DNS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi öğrenebileceğiniz bu makaleyle, engellenen sitelere artık kolayca erişebileceksiniz.

Domain Name Server (DNS) tarayıcınızın adres kısmına girdiğiniz site ismini, girmek istediğiniz sitenin gerçekte ikamet ettiği IP adresine çeviren ve internette gezinmeyi oldukça kolaylaştıran sisteme verilen addır. Peki, bahsettiğimiz ayarları nasıl değiştiririz? Hemen açıklayalım!

Kullandığınız işletim sistemine göre faklı şekillerde değiştirebileceğiniz bu ayarları düzenlemeden önce, ayarlarınızı bir köşeye kaydetmenizi öneririz. Aksi takdirde yaşanacak olan talihsiz olayların önüne geçmiş olursunuz. Kısacası her işte önlem şart.

2019 Güncel Dns Ayarları

Windows 10 DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Windows 10 kullanıcılarının bu işlemi yapması gerekenleri maddeler halinde sıralarsak ilk önce kullanıcıların Denetim Masası‘na girmesi gerekiyor. Daha sonra ise;

  • Ağ durumunu ve görevleri görüntüle seçeneğine tıklayın.
  • Açılan pencerenin sol tarafında yer alan ‘”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın.
  • Bu kısımdan bağlı olduğunuz internete sol tıklayarak ”Özellikler” kısmını seçin.
  • Daha sonrasında “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” öğesini seçin ve özelliklerine girin.
  • Aşağıda sizler için vereceğimiz güncel DNS’leri burada çıkan kısma girerek, kolay bir şekilde ayarlarınızı değiştirmiş olacaksınız.

Eğer bir iOS kullanıcıysanız tek yapmanız gereken telefonunuzda yer alan Wi-Fi ayarları kısmından, bağlı olduğunuz ağın hemen yanında yer alan ok simgesine tıklayarak, DNS alanına dokunun ve sonrasında karşınıza çıkan ayarlardan güncel DNS sunucularını girin.

Android cihazlar için sunucu ayarlarında değişiklik yapmak istiyorsanız, Wi-Fi bağlantı listesini açın. Daha sonra bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısına uzun süre basılı tutarak karşınıza çıkan “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayın. Buradan ise IP Ayarları bölümünden, Statik seçeneğine vermiş olduğumuz güncel DNS sunucularından birisini girebilirsiniz.

Bu ayarları yaparak, kolaylıkla gerekli çözümlere ulaşabilirsiniz. Sizin için hızlı ve etkili bir çalışma sağlayan sitemiz, pek çok konuda da ihtiyaçlarınıza çözüm üretiyor.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1751 0,683