Dişlerdeki Siyah Dolgu Zararlı Mı?

Dişlerdeki Siyah Dolgu Zararlı Mı?


Dişlerdeki Siyah Dolgu Zararlı Mı?

Diş dolgusunda beyaz mı yoksa siyah dolgu mu daha iyi? Dişlerdeki amalgam dolugusu olanlar ne yapmalı? Siyah dolgusu olanlar dolguyu söktürmeli mi?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere son günlerde gündemi meşgul eden bir konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Avrupa Parlementosunda alınan bir karar ile siyah dolguda kısıtlamaya gidildi. Dişlerde dolgu için kompozit yani beyaz dolu kullanılır. Kimi zamanda siyah dolgu tercih edilir. Aslında yıllardır ülkemizde de kullanımda ve gündem olacak bir şikayet gelmemişti ama Avrupa Parlementosunun kararın ardından ülkemizde de bu dolgu mercek altına alındı. Uzmanlar bu konuda süt dişlerinde kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu. Aynı zamanda gebelerde de tercih edilmemesinin daha doğru olacağını söylüyorlar. Kullanların bir şikayeti yok ama ilerde belki amalgam dolgunun eriyerek civa özelliği ile bağırsaklarda birikebileceğinden kompozit dolgunun tercih edilmesi gerektiği üzerinde duruluyor.

Diş dolgusunun bir ömrü vardır. Kullanılan malzemenin kalitesi bunu belirler. Kimi doktorlar 10 yıl der kimi doktorlar 20. Siyah dolgununda ortalama 15 yıl gittiğini söylerler. Peki siyah dolgusu olanlar söktürmeli mi? Hayır dolgu rahatsız etmediği sürece söktürmemek gerekir. Dişlerin düzenini rahatsızlık vermediği taktirde bozmamak gerekir zira rahatsızlık veren diş mide, baş ve gözlerde ağrı yapar. Amalgam dolgu estetik olarak rahatsızlık verebilir bu nedenle beyaz dolgular daha çok tercih ediliyor edilmelide. Sadece görüntü olarak değil ilerde yaşanabilecek bir sağlık sorununun önüne geçmek adına tercih edilebilir.

NOT: Verdiğimiz bilgiler umarız yararlı olmuştur. Soru sormak ya da yorum yapmak isterseniz cevaplar ve yayınlarız.Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 0,422