Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Çocuklar Neden Tırnak Yer?


Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Tırnağını yiyen çocuklar toplumumuzda sıkça görülmektedir. Bu tırnak yeme büyüklerde stresten kaynaklı olabildiği gibi küçüklerde de aynı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Çocuk henüz stresi bilmediği için tırnaklarını da yemez gibi düşüncelerden kurtulmak gerekir. Araştırmalar her geçen yıl artıyor ve bizim daha küçük daha çocuk anlamaz bilmez diye geçiştirdiğimiz şeyler ileride sıkıntılara yol açabilir. Bu konuda uzmanlar anne ve babaları uyarıyor. Tırnak yiyen çocuklarınızı gözlemleyin ve sebebini mutlaka bulun. Çocukların tırnak yemesi çeşitli sebeplere dayanır ancak en belirgini strestir.

Stres altındaki bir çocuk ileri de kişilik oluşumu aşamasında sorunlar yaşar. Agresif tavırlar sergiler ya da tam tersi içine kapanık biri olur. Bunun en önemli nedeni aile içi şiddet, anne ve babaların sürekli tartışmaları, çocuğa uygulanan baskı, dış çevrede yaşanan ve sürekli tekrarlayan olumsuz gelişmeler çocuğunuzun tırnak yemesinde etkilidir. Zaten sadece tırnak yeme ile ilgili konular değl bu güne kadar bir çok konuyu anladık yani çocuğu küçük diye nitelendirdik ve erişkin insanlarla yaptığımız gibi sorunu çözmeye, çocuğu konuşturmaya sıkıntısını anlamaya çalışmadık.

Gergin bir vücut tepki olarak bir şeylerle meşgul olmaya zorlar bizi. Bunun başında da tırnak yeme gelir. Çocuğu istemeden gerebiliriz. Biz evde tartışırken çocukta bilinçaltına bizim yüksek sesimizi depolar ve vücut giderek gerginleşir. Çocuk buna tepki olarak bağırabilir, ağlayabilir ya da hiç sesinizi çıkarmaz korku ile izler. Sadece aile içi şiddet değil çocuğun okulunda da yaşadığı sıkıntılar buna sebep olur. Okulda çeşitli sıkıntılar yaşayabilir ve bunu öğretmeni de dahil kimseye söyleyemez. Zamanla bu durum çocuğu gerer ve tırnağını yemeğe başlar. Bu nedenle çocuklarımızın davranışlarındaki değişiklikleri araştırmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

791 0,924