Çocuğa Nasıl Matematik Sevdirilir?

Çocuğa Nasıl Matematik Sevdirilir?


Çocuğa Nasıl Matematik Sevdirilir?

Çocuklar belli bir yaşa geldiğinde öğrenme kapasiteleri de artar. Bu öğrenme sürecinde bir çok çocuğun matematikle alakalı şikayetleri olur. Matematik dersi kimi öğrenciler için zor diye adlandırılır. Böyle bir zorlukla karşılaşmamak için çocuğa evde matematik sevdirilebilir. Nasıl mı? buyurun yazımıza.

  1. Matematik öğretmek ve sevdirmek evde başlar. Çocuğa matematik öğretirken öncelikle düzenli bir program dahilinde yapın. Düzenli program haftanın 2 ya da 3 günü sizin belirlediğiniz saat aralıklarında yapılması gerekir. Çocuk programı öğrenirse düzenli bir çalışmaya daha küçükken alışmış olur. Başlangıçta sayıları öğretirken kartlara yazılı sayıları gösterin ve o miktar kdar eşya bulundurun yanınızda. Eğer saymakta sıkıntı yaşıyorsa parmaklarını kullanmayı öğretin.

2. Ezber öğretmekten kaçının çünkü çocuğun yeteneğini ve gelişimini bozacaktır.

3. Evin içinde bulunan eşyaların kaç tane olduğunu, hangi odada ne kadar eşya olduğunu, masada kaç tane bardak ve tabak olduğunu sürekli tekrarlayın ve sayın. Sayarken size eşlik etmesini söyleyin.

4. Çocuğu alış verişe gittiğinizde yanınızda götürün. Kaç tane malzeme aldığınızı, her birinin fiyatını ve toplam fiyatını çocuğa söyleyin. Belli bir zaman sonra toplama yeteneğinin gelişmesinde yardımcı olacaktır.

6. Ödül çocuğun öğrenme aşamasında iyi bir motive edici etkendir. Bir şeyleri doğru saydığında küçük ödüller vererek çok başarılı olduğunu söyleyin.

7. Ceza asla vermeyin ki çalışmanın karşılığının sadece ödül olduğunu bilsin.

8. Öğrenme zamanı uykudan sonra ya da uykudan 1 saat önce olsun ki akılda kalıcılığı artsın.

9. Ben saymak ya da çalışmak istemiyorum diyen çocuğa ısrar etmeyin ki küçük yaştan itibaren matematikten soğumasın. En keyifli olduğu vakitlerde çalışma teklifi başarıya ulaşacaktır hem çocuğun istekli olmasına hem de keyifle öğrenmesine yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

911 0,651