Cinsel Korunmada Yanlış Bilinen Doğrular

Cinsel Korunmada Yanlış Bilinen Doğrular


Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizi varsayabilirsiniz. Ancak etrafta dolaşan bir sürü yanlış bilgi var ve gerçekleri öğrenmek istiyor olabilirsiniz. İster daha önce hiç cinsel deneyim yaşamamış olun ister parmakla gösterilen bir tecrübe abidesi – hatta her seferinde çok dikkatli olmanız durumunda bile – cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlar noktasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz hep var. Üstelik aşağıda bahsettiğim mitleriniz de varsa vay halinize.

MİT: Erkek Arkadaşım/Çilek Kokulu Badim/Partnerim/Eşimde bir CYBE (cinsel yolla bulaşan enfeksiyon) varsa, bilirim.

Eşiniz doktor kontrolünde tahlil yaptırır ve sonuçlarını sizinle paylaşırsa, evet muhtemelen bir şeylerin olup olmadığını bilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, özellikle ülkemizde çoğu erkek bu tip testleri yaptırmaya pek yatkın değil. Araştırmalara göre iki kişiden biri 25 yaşına gelen kadar bu tip enfeksiyonlara maruz kalıyor. Bununla beraber gençlerin sadece yüzde 12’sinden azı CYBE testlerini geçiyor. Ayrıca CYBH olan birçok insan hiçbir belirti göstermez.

MİT: Böyle bir sorunum olsaydı jinekoloğum farkederdi.

Genital herpes veya genital siğilleriniz varsa, doktorunuz olağan check-up sırasında bunları tespit edebilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğunda açık bir belirti bulunmamaktadır; dolayısıyla gynomunuz sizi test ederken muhtemelen onları bulamayacaktır. Ona cinsel geçmişiniz hakkında dürüst olmalısınız. Çoğu CYBE tanısı yapmak için bir vajinal doku örneği, idrar testi veya kan testi gerektirir” diyor.

MİT: Prezervatifler kusursuzdur.

Prezervatifler diğer herşeyden yaklaşık bir milyar kere daha iyi, ancak bu yüzde 100 etkili oldukları anlamına gelmiyor. Cilt teması yoluyla bulaşan – HPV ve herpes gibi – enfeksiyonlara kondomlar bile karşı koyamayabilir

MİT: Daha önce yaptığım için tecrübe sahibiyim. Bana işlemez.

Bu fikrin nereden geldiğinden emin değiliz, ancak seks, risksiz bir deneme süresi ya da herhangi bir şey ile gelmiyor. İlkiniz de dahil her zaman kendinizi korumanız gerekir. CYBE almak için yalnızca bir cinsel ilişki yetiyor. Bekaret, zor bir konsept olabilir, bu nedenle, eşinizle beraber her cinsel birliktelikte dikkatli olmalısınız.

MİT: Seks yapmayan, CYBE kapmaz.

Vajinal ilişkinin kasabadaki tek oyun olmadığını ve her türlü cinsel temasın sizi bir enfeksiyon riski altına sokabileceğini hatırlatan samimi bir öneri yapayım.CYBE’ler vajinal seks, anal seks ve oral seksin yanı sıra penetrasyon olmadan geçebilir. Ayık olun.

MİT: Sadece kararsız insanlar CYBE’lere yakalanır.

Hmm … hayır. Bu düşünce sadece hattı biraz yargılamakla kalmaz, aynı zamanda ciddi bir ilişkiniz varsa, size yanlış bir güvenlik hissi verebilir. Gerçek şu ki, ilk kez seks yaparken hastalık kapabilirsin hatta bu tamamen güvendiğin biriyle de olabilir. Cinsel yoldan bulaşan bir enfeksiyona sahip olmak, her zaman sizin hatanız değildir ya da bu durumu sadece seçimleriniz belirlemez..

MİT: Tuvaletlerden CYBE kapılabilir.

Kamusal alanlardaihtiyaçlarınızı gidermekten korkmayın. CYBE’ye neden olan organizmalar insan vücudunun dışında yaşayamaz.

Son olarak olaya hep şu şekilde bakınız: sizi güvende tutan şeyleri yaptığınızdan emin olun – her defasında koruyucu kullanın, siz ve eşinizin düzenli olarak test yaptırdığınızdan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
811 0,742