Çindeki Cam Köprüler ve Yapılar

Çindeki Cam Köprüler ve Yapılar


Çindeki Cam Köprüler ve Yapılar

Camdan yapılmış ve yere yüzlerce metre uzaklıkta asılı duran köprüler, dağlar üzerine inşa edilmiş cam yapılardan bgörüş alanları… Ve bu türden bir ilki değil. Çin, son dönemde cam yapılar üzerine atılımlarını büyültüyor. Daha önce ahşap köprü yerine yeni cam bir köprünün yapıldığını ve bunun dünyanın en uzun camdan köprüsü olduğunu duymuştuk.  Hunan’daki Shiniuzhai Jeoparkındaki bu köprü 300m yüksekliğinde ve 430m uzunluğunda. Zemin 24 mm  çift katmanlı camdan yapılmış ve normal cam camdan 25 kat daha güçlü olduğu söyleniyor.                                       
Köprü daha önce Taş Buda Dağının iki doruk noktasını birbirine bağlayan ahşaptan yapılmıştı, ancak günde 12 saat çalışan 11 mühendis bunu cam haline getirdi. Tahta üzerinde köprüden geçmek zaten yeterince zor iken, böyle bir yükseklikte cam üzerinde yürümek de biraz yyürek ister.

Çin muhteşem dağlık bölgelerde inanılmaz avantajlar sunan baş döndürücü cam yapılarıyla turizmi yeniden canlandırıyor. Özellikle yılın belli zamanlarında ziyaretçiler, sırf bu cam köprüden geçmek ve sağlamlığını test edebilmek için burata geliyor. Üzerine arabay koyanlar, bolyoz ile vuranlar ve zıplayanlar bile mevcut.  İşte o muhteşem yapıların görselleri:


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

821 0,320