Cengiz Aytmatov Kitapları Kısa Özetleri

Cengiz Aytmatov Kitapları Kısa Özetleri


Cengiz Aytmatov Kitapları Kısa Özetleri

Cengiz Aytmatov-Beyaz Gemi (Kısa Özeti)

Kahramanımız bir vadide yaşar. Vadide sadece 3 tane ev vardır. Dedesi, halası ve bir komşu olmak üzere küçük bir yerleşim yerinde çok mutludur. Okula gitmez yaşından dolayı ve oynadığı oynarlar gününü geçirir. Hiç arkadaşı da yoktur. Dedesinin ona yaptığı küçük gölde ya da gerçek anlamda su birikintisinde oynamaktan mutluluk duyar. Dağa çıkar ve büyük göle bakar. Her gün akşam vakti bu dağa çıkar dürbünle sadece bir dakikalığına görünen beyaz gemiye bakar. Anne ve babası çocuğu terk ettiği için çocuk her şeyini hayal ederek yapardı çünkü sorup yardım alacağı anne ve babası yoktu. Annesi kendine ait bir yaşam tarzı ile yaşar. Çocuk babasının o gördüğü beyaz gemide kaptan olduğunu düşünür. Bir gün yüzerek babasına gitmeyi planlar. Dedesinin yanında yetişmektedir. Dedesi çok iyi kalpli bir insandır. Dedesi damadının yanında çalışmaktadır. Damadı çok içen biridir. Dedenin kızı kısır olduğu için çocuk hasreti çekerler. Adam da eşini içip içip döver kısır olduğu için. Adam içkili olduğu sırada sık sık arkadaşlarına söz verir. Tomruk sözü verir. Sonrada pişman olur. Çocuk artık okula gitme yaşına gelir. Dedesi bir çanta alır. Çocuk dedesinden hikayeler dinlemeye bayılır. Dedesi çocuğu iyi yetiştirmektedir. Okulu hiç aksatmaz her ne kadar mesafe uzun olsa da hep zamanında okulda olur. Alkollü adam yine bir gün tomruk çıkarmak için dedeye haber verir. Dece çocuğu okuldan alacağını söylese de izin vermez. Çocuk bekler ama dedesini göremez. En sonunda öğretmeni çocuğu eve getirirken yolda karşılaşırlar. Öğretmen çocuğu dedeye teslim eder. Alkollü damadı bu işe sinirlenir. Ertesi gün tomruğu dereden çıkarıp sahibine teslim etmek için dereye inerler. Çocuk hastalanır yatak döşek yatar. Gördüğü hayaller ve dedesinin başına gelenler çocuğu iyice yıpratır. Psikolojisi bozulan çocuk koşa koşa göle gider. Oradan yüzerek babasına gidecektir ama çocuk babasına hiç bir zaman ulaşamayacaktır.

Cengiz Aytmatov-Cemile (Kısa Özeti)

Gerçek bir aşk hikayesi. İnsanın kendini bir aşkın tam ortasında bulduğu bir roman. Duygusal, hüzünlendiren, Dünya çapında bir aşk romanıdır Cemile. Cemile, kayın validesi ve kocasının küçük kardeşi Sadık ile beraber yaşar. Evlendikten kısa bir süre sonra eşi savaşa çağırıldığından Cemile kocasız kalır. Ancak bu durum Cemile’yi hiç üzmez çünkü o hayat dolu, pozitif enerji yayan, iyimser biridir. Sadık sürekli Cemile’yi izler ona bakar ve hayran kalırdı. Artık yavaş yavaş hayatını anlamlandıranın Cemile olduğunu kabullenmeye başlamıştı. Cephede erzak taşıma işi kadınlarda idi bu nedenle Cemile ve Sadık cepheye gider ve erzak taşır. O esnada Danyar savaştan yaralı olarak döner ve erzak taşıma işinde görev alır. Burada Cemile ile Danyar yakınlaşmaya başlar. Birbirlerinden farklı karakterlerdir ama bir şekilde anlaşırlar. Sadık bu yakınlaşmanın resmini yapmayı ister yaparda. Birbirlerine yakın olduğu bir anı resime döker. Cemile’nin eşi savaşta yaralanmıştır ve geri dönecektir. Bu durum bir panik havası oluşturur ancak Cemile tercihini Danyar’dan yana kullanır. Bir gün Cemile ve Danyar kaçmaya karar verir. Kaçarlarken Sadık bunları görür arkalarından seslenir ama umursamazlar. Sadık olduğu yere çöker kalır ve ağlamaya başlar. Hem Cemile’nin mutlu olduğuna sevinir hem de ilk aşkının kendisinden uzaklaşmasına üzülür. Cemile’nin kocası askerden döner ve kaçtıklarını öğrenir. Ararlar ama bulamazlar. Sadık içindeki resim yapma isteğini kaybetmez aksine daha da güçlenir. Sürekli resim yapar ve Cemile’yi unutamaz.

Cengiz Aytmatov-Gün Olur Asra Bedel (Kısa Özeti)

Romanda Cengiz Aytmatov’un kişilik analizini çok iyi yaptığını görmekteyiz. Okurken kendinizi Orta Asya bozkırlarında ovadan ovaya koşar halde bulursunuz. Türklerin kökenini ve ilk yaşam tarzlarını bu romanda zihninizde canlandırabilirsiniz. Gelelim romanın kısa özetine. Yedigey biricik dostu, sırdaşı, yoldaşı Kazgangap’ı kaybetmiştir. Vasiyeti gerçekleştirmek Yedigey’e kalır. Yedigey naaşı Ana Beyit’e götürmekle mükelleftir. Ana Beyit ise destan kahramanlarının mezarlarına ev sahipliği yapar ancak Rus Amerikan ortak projesi olan bir uzay üssü buraya kurulmuştur. Sarı-Özek bozkırı doğallığını böylece yitirmiştir. Destansı bir kadın olan Nayman Ana’nın da mezarı burada bulunur. O dönemde Naymanlar istilaya uğrar. Juan Juanlar korkunç işkenceler yapar Naymanlara. Kafalarına yaş deri geçirir güneş altında bekletir kuruyan deri kafayı sıkar bir zaman sonra kurban ya ölür ya da delirirdi. Kendi ifadeleri ile mankurt olurdu. Yedigey ve bir kaç kişilik cenaze konvoyu Ana Beyit’e gelir ama buraya uzay üssü yapıldığı için giriş çıkışlar kontrol altında tutulur. Yedigey girişte bulunan nöbetçiye kapıyı açmalarını söyler ancak nöbetçi açmaz. Sonra Kırgız bir genç gelir onlarla konuşur. Yedigey neden Kırgızca konuşmadığını sorunca görevde iken sadece Rusça konuşmak zorunda olduğunu söyler. Toplumun gerçekten de mankurtlaştığını burada da görür. Kendi dilleri dururken Rusça da neymiş der içinden. Kısa süren sohbetten sonra izin alamazlar ve geri dönerler. Cenazeyi başka bir yere götürür ve gömerler. Yedigey vasiyeti gerçekleştirememiştir ve bu onun içini yer durur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

851 1,337