Bir Ek Gıda Olarak Çikolata

Bir Ek Gıda Olarak Çikolata


Bir Ek Gıda Olarak Çikolata: Çikolatanın Faydaları

Bilim insanları çikolata hakkında daha fazla şey öğrendikçe çikolata o kadar ilginç görünmeye başlıyor. Sadece çikolataya özgü bir özellik olan yedikten sonra iyi hissettirme dışında çikolatanın vücut için ne gibi faydaları bulunuyor? İşte size çikolatanın faydaları hakkında kısa bir liste:

  1. Son araştırmalara göre çikolata tüketimi, beyine daha çok kan gitmesini sağlayıp bilinç akışını makul ölçülerde güçlendiriyor. Bu etkisiyle çikolatanın hafızaya iyi geldiği, odaklanmayı artırdığı ve dikkat eksikliğini azaltabileceği düşünülüyor.
  2. Çikolata cildinize iyi geliyor olabilir. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre üç aylık bir periyod içerisinde her gün çikolata verilen bir kadının cildinin, araştırmanın başından beri daha nemli ve yumuşak olduğu gözlemlendi ve buna çikolatanın kan dolaşımını hızlandırmasının sebep olduğu düşünülüyor.
  3. Çikolata vücudu belli bir seviyede kalp krizinden koruyor. Araştırmacılar düzenli siyah çikolata tüketiminin yüksek tansiyona iyi geldiğini, yüksek kolesterolü düşürdüğünü ve kan pıhtılaşmasına iyi geldiğini söylüyor.
  4. Son olarak çikolata, yiyen insanlara daha iyi hissettiriyor. Sporcularda, ağır bir vücut gücü sarf ettikten sonra çikolata yemek vücudun kendini daha hızlı toparlamasını, kan dolaşımı sisteminin de daha hızlı kendine gelmesini sağlıyor. Kadınlar için de çikolata yemek hem iyi hissettirip vücüttaki mutluluk hormonu olan dopamin emilimini arttırıyor, hem de doğal bir afrodizyak etki sağlıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
831 0,522