Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Tüketmeniz Gerekenler

Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Tüketmeniz Gerekenler


Gün geçtikçe organik gıdalar tüketmek ve tüm sağlığımızı korumak oldukça zorlaşmaktadır. Sürekli hazır gıdalar yiyerek sağlığınızı daha fazla bozmak istemiyor, düzgün beslenerek daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız doğru konuyu okuyorsunuz. Sizler için bu yazımızda beyin sağlığı korumak üzerine gerekli olarak besinleri listeleyeceğiz. Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiği takdirde beyin sağlığınızda gözle görülür değişimleri fark edecek, daha zinde olacaksınız. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için geleceğinizi önemsiyorsanız mutlaka bu besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Balık

Balık bildiğiniz üzere uzmanlar tarafından da çok önerilen bir gıdadır. Hem tüm vücut sağlığı hem de beyine iyi gelen yiyecekler arasında popülerdir. Balık eti içerdiği proteinler sayesinde yararlı olduğu gibi aynı zamanda yağı da vücuda çok etkilidir. Balık tüketirken yanında balık yağını da tüketmeniz size müthiş faydalar sağlayacaktır. Balık yağındaki Omega-3 asidi Alzhemier gibi hastalıkların da önüne geçmektedir. Balık ve balık yağı tükettiğiniz takdirde D vitamini alacak, Alzhemier, Parkinson, damardan kaynaklanan bunama hastalıklarının önüne geçebileceksiniz.

Çilek – Dut – Yaban Mersini

Yaz aylarında balık ve balık yağı canınız çok fazla çekmeyebilir. Beyin sağlığınızı korumayı yaz ayında da devam ettirmek istiyorsanız dutsu meyveler tercih edebilirsiniz. Bu meyveler çilek, dut, yaban mersini gibi meyveler olabilir. Hem yaz aylarında bulunması kolay hem de tüketmesi ferahlatıcı meyvelerdir. İçerisindeki C vitaminleri sayesinde beyine fayda sağladığı bilinmektedir.

Mor ve Kırmızı Tatlı Patates

Bu patates türünü birçok kişi duymamış olabilir. Fakat Japonya’ya ait Okinawa adasında oldukça fazla tüketilmektedir. Burada geleneksel diyetler yapılır ve sadece bu patatesten yenilir. Zihinsel faaliyetleri de bir nebze olsun düşmez. Bilimsel araştırmalar sonucunda da obezite kaynaklı iltihapları önlediği bilinmektedir.

Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Tüketmeniz Gerekenler

Yeşil Yaprak Sebze ve Otlar

Türkiye’de tüketmeyi fazla sevdiğimiz yeşilliklerin beynimize iyi geldiği müjdesini sizlerle paylaşalım. Maydanoz, marul, roka, salata, dolma biberi ve aklınıza gelebilecek tüm yeşil yapraklı sebze ve otlar A ve C vitamini açısından bizlere beyin enerjisi depoluyor. Balıkta olduğu gibi Alzhemier hastalığına yakalanmanızın olasılığını da büyük ölçüde düşürüyor. Ek olarak pancar kökü de magnezyum ve bakır açısından zengin olduğu için beyninize iyi gelecektir.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.