Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?


Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? bedelli askerliğe başvuru süresi nedir?  bedelli askerlik şartları nelerdir? bedelli askerlik yapmak isteyen çalışan ne yapacak? bedelli askerlik hakkını kullananlar tazminatını alacak mı? memurlar ne yapacak?

Bedelli askerlik bekleyenler için bedelli askerlik çıktı. Çeşitli sebeplerden dolayı askere gidemeyenler için bir fırsat olarak görülen bedelli askerlik tartışmaları son buldu. Buna göre bedelli askerlik yapacak olanlar ücretsiz izinli sayılacak. Yapılan açıklamaya göre 21 gün yapılacak. Çalışanlar kıdem tazminatı alıp askere gidebilecekler. Askere giden birinin yerine başka biri bulunmuşsa uygun kadro açılana kadar beklenmek zorunda. İşveren ve işçi için uygulanabilecek 4 tane yöntem var bunlar; personel ücretsiz izne çıkartılabilir, varsa izin hakkı ondan kullandırılabilir, personelin tazminat alıp işten ayrılması, personelin idari izinli sayılması.

Bedelli Askerlik İçin Şartlar

Bedelli askerlik için yaş sınırı 25 olarak açıklandı. Bedelli askerlik için 15.000 tl ödenecek. 3 ay süre ile bedelli askeriliğe başvuru yapılabilecek.

Daha Önceki Yıllarda Bedelli Askerlik Nasıldı?

1992 yılında bedelli askerilikten 35 bin 111 kişi yararlandı. Amaç biriken kaçak ve bakaya durumda olanlar için bir fırsatın verilmesi idi. 1999 yılında Marmara depreminden sorna ekonomiye katkı için bedelli askerlik çıkartıldı. 1973 yılından önce doğanlar 15 bin mark, 1960 yılından önce doğanlar 20 bin mark ödedi. 201 yılında 69 bin 073 kişi bedelli askerlikten yararlandı. 2014 yılında ise 203 bin 824 kişi bu uygulamadan yararlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

791 0,360