Başkalarına Verilen Cüzden Hatim Sevabı Alınır Mı?

Başkalarına Verilen Cüzden Hatim Sevabı Alınır Mı?


Başkalarına Verilen Cüzden Hatim Sevabı Alınır Mı?

Başkalarına Verilen Cüzden Hatim Sevabı Alınır Mı?, cüzü bir başkası adına okuyabilir miyiz?, cüzler dağıtılsa kendimiz okumuş kadar sevap alabilir miyiz? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Kıymetli okurumuz. Allahu Teala’nın bizlere vermiş olduğu sayısız nimetler vardır. Bu nimetlerden biri de kutsal kitabımız Kuran dır. Kuran, başlıca başına şifadır, ruhumuzun ihtiyacı olan şifayı Kuran-ı Kerim karşılar. İnsanlığın hizmetine sunulmuş ve anlaşılması istenmiştir.

Kuran’ın hepsini okumaya Hatim ya da Hatim İndirme denir. Hatim indirme bir kişi tarafından ya da bir çok kişi tarafından yapılabilir. Toplu hatim indirmelerde çok kalabalık kitleler aralarında 20’şer sayfa olarak paylaşır ve okurlar. Kadınlar aralarında toplanır ve cüz cüz paylaşırlar. Herkes bitirir ve duası toplanır. Bir kişi tek başına Kuran’ı baştan sona okursa hatim olur. Duasını toplar ve sevabını kazanır. Hatim indirme bir kişiye, bir olaya, ölülere, neye niyet edersek ona yapılabilir. Örnek verecek olursak yakınlarda doğum yapmaya hazırlanan bir akrabaya eşe dosta hatim indirilebilir ya da ölmüş bir yakınımız için hatim indirilebilir. Niyet etmek önemlidir. Bu illa ki sözle olmaz. İçimizden “Ya Rabbel Alemin okuyacağım Kuran’ı ebediyete göçmüş filan kişinin ruhuna hediye etmek istiyorum kabul eyle” şeklinde de olabilir.

Cüz paylaşılabilir. Her 20 sayfa 1 cüz olarak geçer. Her 20 sayfayı bir başkası okuyabilir sizin adınıza. Kendiniz okuduğunuzda elbette daha çok sevap alırsınız ama yakın bir zamanda hatim olamsı gerekiyorsa ve zaman kalmamışsa eşe dosta cüz verilebilir. Rica edersiniz okumasını. Eğer gönülden isteyerek okumak isterse ne ala ama sizin zorunuzla okursa alınan sevap illa ki azalır. Çünü siz okuyanı zorlamış olursunuz ve okuyan kişi buna mecbur değildir. Cüzü okuyan ve okutan sevabını alır.

Allahu Teala indireceğiniz hatimleri İzzeti Dergahında kabul eylesin İnşallah

NOT: Sizlere yardımcı olabilmek bizlere mutluluk verir. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. www.beyinsi.com ailesi

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
811 0,861